5 książek – #TLDRxP


Zapewne każdy z was zna akronim TLDR, a jeżeli jakimś cudem jeszcze nigdy się na niego nie natknęliście, to zostanie teraz z nim zderzeni. Gotowi? TLDR oznacza Too Long; Didn't Read. Stwierdzenie to pojawia się wielokrotnie pod różnymi tekstami zamieszczanymi w internecie, pokazujące, że jeżeli coś jest za długie - to jest niegodne czytania. Parę dni temu spotkałam się z akcją, która ma negować to hasło i choć trochę je wyprzeć - TDLRxP. I o tym dzisiaj.

TDLRxP oznacza This Literature Deserves Reading, a końcówka "xP" ma za zadanie odróżnić ten akronim od starego zachęcającego do nie czytania. Organizatorem tej akcji jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, którzy w ten sposób - jak sami piszą na swojej stronie - chcą stworzyć ruch oporu.


Autorzy akcji proponują dwa sposoby na walkę z akronimem TLDR. Pierwszy z nich to wstawianie w mediach społecznościowych tytułu książki z odpowiednim hashtagiem, co ma sprawić, że ludzie zainteresują się tematem i będą szukać informacji na ten temat. Druga forma "protestu" to widząc gdzieś skrótowiec TLDR reagujemy wstawiając napis: #TLDRxP.

A mi przyszedł do głowy trzeci sposób na rozpropagowanie akcji - szczególnie - wśród blogerów: wypisanie pięciu tytułów książek, które waszym zdaniem właśnie odpowiadają słowom This Literature Deserves Reading. Serdecznie zapraszam wszystkich do przyłączenia się do akcji i pokazania, że warto czytać. 

Więcej informacji znajdziecie na: stronie akcji

Zatem przed wami lista książek, które według mnie zasługują na miano TDLRxP:

1. "Z mgły zrodzony" - Brandon Sanderson
Przez tysiąc lat Ostatnie Imperium było zasypane popiołem, zielone rośliny stały się wspomnieniem, a po zmroku pojawiają się niebezpieczne dla ludzi mgły. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze życie bez nadziei na lepsze jutro. Przez tysiąc lat Ostatni Imperator posiadający władzę absolutną, wprowadził tyranię i urósł do rangi boga. Kiedy nikt nie widzi szans na poprawę tej sytuacji pojawia się pół-skaa z pobliźnionymi rękami, uciekinier z więzienia Ostatniego Imperatora – Zrodzony z Mgły. Znakomity złodziej dostaje zlecenie, aby pomóc w utworzeniu rebelii skaa. Postanawia wykorzystać swoje talenty, aby pozbawić władzy Ostatniego Imperatora. 

2. "Wielki Gatsby" - Francis Scott Fitzgerald
Powieść uznana za jedną z najważniejszych w XX wieku. Lata 20, Stany Zjednoczone. Okres prosperity po zakończeniu I wojny światowej. Pełna muzyki, przyjęć, romansów, ale również tragedii i przykrych wydarzeń, z prohibicją w tle. Nick Carraway wprowadza się do nowego domu, tuż obok wielkiej posiadłości bogatego Jaya Gatsby'ego, skrycie zakochanego w kuzynce Carrawaya. Późniejsze wydarzenia doprowadzają do tragedii, która zmienia życia mieszkańców Long Island. 

3. "Mistrz i Małgorzata" - Michaił Bułhakow
Klasyk literatury światowej. Dwie toczące się równolegle historie - Moskwa w której pojawia się diabeł we własnej osobie, pokazujący zepsucie tego miejsca oraz Jeruzalem - gdzie toczy się proces dotyczący Jeszuy. Historia z drugim dnem, pełna magii, groteski, nawiązań religijnych, zmuszająca do zastanowienia. A wszystko zaczęło się od prostej rozmowy dotyczącej religii na Patriarszych Prudach...

4. "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" - Claire North
Harry August umiera. Według wszystkich znanych zasad nie powinien już nigdy więcej zobaczyć świata. A jednak mężczyzna rodzi się ponownie, przeżywa całe swoje życie, jednocześnie pamiętając, że taka sytuacja miała miejsce już wcześniej. Za każdym razem po swojej śmierci na nowo wraca do świata żywych jako ten sam chłopiec, który jest świadom wszystkiego, czego nauczył się w poprzednich życiach, pamiętający ludzi oraz wydarzenia. Takich osób jak on jest więcej, nazywa się ich ouroboraninami. Pod koniec jedenastego żywota Harry August spotyka w szpitalu małą dziewczynkę, która prosi go o wysłanie wiadomości w przeszłość. To wydarzenie zmienia następne życia mężczyzny, który musi teraz stawić czoła misji uratowaniu świata przyszłości przed jednym z ouroboraninów.

5. "7 razy dziś" - Lauren Oliver 
Sam Kingston ma wszystko. Jest popularna, ma przystojnego chłopaka, szalone przyjaciółki z którymi może bawić się do białego rana. Naśmiewa się z kujonów, nudnych ludzi i robi co chce. Co chce, kiedy chce i jak chce. Do momentu w którym 12 lutego ginie w wypadku samochodowym.
Jednak zamiast umrzeć, budzi się ponownie w dzień swojej śmierci. I znowu przeżywa ten sam dzień. I znowu. I jeszcze raz. I tak siedem razy. Dlaczego to się stało? Czy to możliwość drugiej szansy dla Sam? Czy dzięki temu będzie mogła spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy? 

Komentarze

 1. Chyba też coś takiego zrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ha! Planuję przeczytać 15 żywotów.... i Z mgły zrodzony <3 Cieszę się, że się tu znalazły :)
  Akcja fajna, ale ja sama wychodzę czasem z założenia, że np., jeśli widzę jakiś za długi komixx to nie chce mi się go czytać :D Bo rozumiem, że to odnosi się też do takich rzeczy :D
  Za to książka nigdy nie jest za długa <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie je przeczytaj!
   Bardziej do tekstów, artykułów etc., ale zakładam, że komixxy pewnie też.
   Owszem ^^

   Usuń
 3. Kocham Gatsby'ego i Mistrza i Małgorzatę i też by się znalazły w moim zestawieniu. 7 razy dziś, tez mi się podobało. Z mgły zrodzony ciągle przede mną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam "Z mgły zrodzonego" naprawdę świetna seria książek :D

   Usuń
 4. Zgadzam się jedynie z dwoma z pięciu :P Pewnie zgadniesz poprawnie, i oczywiście wiesz, że wybrałabym zupełnie co innego ;) Przykładowo Dorianka... :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Mistrz i Małgorzata" i Harry August? :P Cóż, w tym układzie zrób własne zestawienie, zawierająca Dorianka.

   Usuń
 5. Jak mnie to denerwuje, jak gdzieś widzę tl;dr. No po prostu ręce opadają. :/
  Z Twoich propozycji zgadzam się, jeśli chodzi o "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta". Świetna książka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, to tragiczny skrót...
   Nom, była cudowna ^^

   Usuń
 6. Ejjjj, ja nigdy nie słyszałam o tym :o Ale zawsze dobrze się dowiedzieć, przynajmniej nie będę się dziwić, gdy usłyszę :D
  Mistrz i Małgorzata to świetna książka ❤ Muszę ją przeczytać jeszcze raz, na spokojnie, nie jako lekturę szkolną :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, no to widzisz :D Choć ja o tym akronimie słyszałam i dalej mnie zaskakuje, że ktoś go używa.
   Koniecznie! :D

   Usuń
 7. Przyznam, że ja nigdy nie słyszałam o tym akronimie, ale dzięki Tobie już wiem o co chodzi :D
  Z Twoich propozycji nie czytałam jeszcze żadnej książki, ale na pewno sięgnę po "7 razy dziś" oraz "Wielkiego Gatsby'ego" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam wszystkie wymienione :D Nie potrafiłabym spośród nich wybrać jednej przeze mnie uwielbianej.

   Usuń

Prześlij komentarz

Copyright © Kulturalna meduza