Wydawnictwa Young Adult w Polsce
Jakie książki zaliczamy do literatury młodzieżowej (Young Adult)?
Polskie wydawnictwa Young Adult (literatury młodzieżowej) – lista
Na liście znajdziecie polskie wydawnictwa Young Adult opisano poprzez kolejno: nazwę wydawnictwa, rok założenia oraz wydawnictwo-matkę/grupę wydawniczą, do której przynależy dane wydawnictwo. Wydawnictwa ułożone są chronologicznie według daty założenia.
Wydawnictwo Jaguar (2004) Grupa Wydawnicza Bonnier Books AB
Moondrive (2012 + 2022) Znak
Wydawnictwo Uroboros (2013) Grupa Wydawnicza Foksal
YA! (2014) Grupa Wydawnicza Foksal
Feeria Young (2014) Wydawnictwo Feeria
Wydawnictwo Nowa Baśń (2015)
Młody Book (2016) Wydawnictwo Sonia Draga
We Need YA (2018) Wydawnictwo Poznańskie
Books4YA (czerwiec 2021) Zielona Sowa
BeYA (październik 2021) Grupa Wydawnicza Helion
You&YA (grudzień 2021) Muza
Wydawnictwo Young (styczeń 2022) Wydawnictwo Kobiece
Wydawnictwo HYPE (kwiecień 2022) Filia
MustRead (maj 2022) Media Rodzina
OdyseYA (luty 2023) Znak
SeeYA (maj 2023) Czarna owca
Wydawnictwo YaNa (sierpień 2023) Świat Książki
Time4YA (wrzesień 2023) Grupa Wydawnicza Publicat
Wydawnictwo YAsne! (wrzesień 2023) Wydawnictwo Lira
YAgo! (czerwiec 2024) Wydawnictwo GREG
Znam większość wydawnictw, które wymieniłaś w artykule. YA w nazwach często mnie jednak myli. Niemniej sama często sięgam po "młodzieżówki". Mam wrażenie, że autor musi się bardziej postarać i nie idzie na łatwiznę.
OdpowiedzUsuńWielu autorów tworzy niesamowite książki młodzieżowe, choć pewnie niektórzy złośliwi mogliby powiedzieć, że skoro są młodzieżowe, to są niewymagające z racji docelowego wieku odbiorcy. Zgadzam się jednak z Tobą, że muszą się właśnie mocno postarać!
UsuńNie jestem young adult, ale z przyjemnością podczytuję literaturę YA, więc znam niemal wszystkie wymienione wydawnictwa. Jednak mam mieszane uczucia co do publikowania książek 18+ pod nazwą zawierającą YA. Wydaje mi się, że to powinna być raczej przestrzeń na inne lektury, których przecież jest zatrzęsienie. To też np. daje możliwości bliskim by kupować książki danego wydawnictwa w ciemno.
OdpowiedzUsuńI tak np. Uroboros nigdy nie ograniczał się tylko do YA, więc miszmasz nikogo nie dziwi. Ale "Krew i popiół" jako YA to na moje wyczucie lekkie przegięcie. Szczerze mówiąc wolę jak książka jest uczciwie przypisana do danej kategorii książek i to się tyczy nie tylko grup wiekowych, ale też kryminałów, które trafiają do obyczajówek albo erotyki w fantastyce. Rozumiem mieszanie gatunków, ale jako czytelniczka, skądinąd całkiem dorosła i obecnie bezdzietna, lubię wiedzieć po jaką lekturę sięgam.
Również jestem za oznaczaniem, czego można się spodziewać w książce (gatunki, grupa wiekowa czy trigger warning). To bardzo ważne, aby czytelnicy świadomie wybierali lekturę albo - tak jak mówisz - potrafili kupić prezent, który będzie odpowiedni, np. dla 13-latki.
UsuńCoraz więcej wydawnictw zadaje sobie ten trud i mam nadzieję, że stanie się to powszechną praktyką dla wszystkich!