Kim jest Czarna Maska w Riverdale? Teoria dwóch masek


Pamiętacie post dotyczący zabójstwa Jasona Blossoma? Cóż, przed nami drugi sezon Riverdale i tym razem mamy do czynienia z kolejną zagadką: kim jest seryjny morderca szukający sprawiedliwości? Kim jest Czarna Maska? Po sześciu odcinkach nasuwają mi się pewne typy, chociaż możliwe, że z kolejnymi odcinkami (sezon ma ich mieć aż 22!) pojawi się post ze zmodyfikowanymi przypuszczeniami.


Zacznijmy od pytania: co tak naprawdę wiemy na temat Czarnej Maski?

- jest mężczyzną w średnim wieku, gdzieś wyczytałam, że Archie przedstawił go w okolicach 30 lat, jednak patrząc na twarz wyzierającą spod maski kłóciłabym się na temat jego wieku,
- ma intensywnie zielone oczy,
- do działania został zainspirowany przez Betty Cooper,
- chorobliwie pragnie sprawiedliwości,
- Betty rozpoznałaby jego twarz.

W przypadku każdej postaci skupię się nie tylko na prawdopodobnych motywach i powodach, dla których dana osoba mogłaby być potencjalnym mordercą, ale też na dopasowaniu kwestii wizualnej. Jednakże chciałabym podkreślić ważną rzecz! Archie był przerażony w trakcie napadu do tego stopnia, że nie był w stanie się ruszyć. Tłumaczy, że zamknął oczy na większość pobytu Czarnej Maski w Pop's. Do czego zmierzam?

Istnieje coś takiego jak PTSD - zespół stresu pourazowego. Absolutnie nie zdziwi mnie, jeżeli Archie zapamiętał wygląd Czarnej Maski nieco inaczej, niż prezentowała się rzeczywistość. Aczkolwiek przejdźmy już do możliwych opcji!

Szeryf Keller

Ta opcja uważana jest za dość prawdopodobną, nie bez powodu zresztą. W Archie Comics pojawiła się postać Black Hood, który przed przyjęciem tego pseudonimu był policjantem. A osoba, która chorobliwie pragnie sprawiedliwości (opierając się na cliche filmowych) pełni zazwyczaj funkcję: księdza, kogoś z władz miasta albo policjanta. Pierwszy się nie pojawia, władze miasta nie pasują, a więc zostaje nam szeryf.

Taka osoba bez problemu może nosić ze sobą broń, wejść do aresztu w każdej możliwej chwili, zatrzeć ślady oraz rozwalić miasto od środka. Pozostaje jednak pytanie, czy mimo maski Archie by go nie rozpoznał? Widział wiele razy szeryfa na oczy i miałby pewność, gdyby to on wpadł do Pop's. Możliwe, że Czarną Maską jest inny policjant, którego jeszcze nam nie przedstawiono.


Hal Cooper

Kolejna bardzo popularna opcja. Już wiele razy pokazał, że potrafi postawić na swoim, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się być poczciwym ojczulkiem, który został stłamszony przez żonę. Na marginesie - to również mogłoby stanowić impuls do zabijania. Czy jednak nie chce sprawiedliwości? Nie wydaje się być zachwycony wizją miasta w którym przyszło mu żyć. Dodatkowo wiedział, czym interesowała się jego córka w dzieciństwie i słyszał jej przemówienie.

Jednak o ile mógłby grozić Betty, że skrzywdzi Polly, to są inne przesłanki, dla których wątpię, że Hal posunął się do manipulowania własną córką. Po pierwsze serial popadłby w schematyczność, czyniąc mordercą po raz drugi pozornie przyzwoitego ojca powiązanego z Blossomami. Po drugie jego również rozpoznałby Archie w trakcie napadu. Aczkolwiek w przypadku szoku można to wykluczyć tak samo, jak w przypadku szeryfa Kellera.


Tall Boy

Ta teoria pojawiła się całkiem niedawno i najlepiej zilustruje ją poniższa grafika. Chodzi o porównanie wyglądu, a głównie ubioru tych postaci, które jest identyczne. Skórzana kurtka, flanelowa koszula w kratę, jasne dżinsy... Czy jednak twórcy postawiliby przed nami taką oczywistość? Cóż, nie należy tego wykluczać, ale dla mnie może to wiązać się z o wiele bardziej rozbudowanym wątkiem, o którym za chwilę.


Chic Cooper

Postać, która dopiero zawita do Riverdale: starszy brat Polly i Betty. Osoba, która (moim zdaniem) miałaby idealne motywy. Został oddany przez swoją matkę do adopcji. Jeżeli jeszcze z jakiegoś powodu wychowywał się w Southside (albo innej niezbyt szlachetnej dzielnicy) - świetnie. Gdyby z jakiegoś powodu był w dzieciństwie brutalnie traktowany albo wychowywany w niezdrowej rodzinie? Wszystko to mogłoby stworzyć idealną podbudowę psychologiczną. Ale co dalej?

Czy mógł poznać Betty? Och, i to jeszcze jak. Dzieciak, który chce poznać swoich prawdziwych rodziców - szuka ich, w końcu natrafia na rodzinny dom, gdzie napotyka siostrzyczkę. Wtedy Betty nie wiedziała, że Chic jest jej bratem, ale zapamiętała pewnego chłopca. Jednak teraz poznałaby go. Zresztą fakt, że znał ją w dzieciństwie wskazywałby jasno na to, skąd wiedział o Nancy Drew. Czy są szanse, że wraz z osiągnięciem pewnego wieku zamieszkał w Riverdale? Owszem. Czy przekonał się, szukając informacji o swojej rodzinie, jak zepsute jest to miasto? Tak. Czarna Maska powiedział Betty, że są tacy sami - czy może to oznaczać kwestie więzów krwi?

Co działa na niekorzyść tej teorii, to fakt, że Hart Denton, który wcieli się w rolę Chica, jest nieco za młody, patrząc na wygląd osoby kryjącej się pod maską... Gdyby jednak założyć, że Archie nie zapamiętał szczegółowo Czarnej Maski, to sprawa maluje się inaczej. Tak samo byłoby w sytuacji, gdyby Czarna Maska stanowił tylko przykrywkę dla mistrza marionetek. To z kolei prowadzi do kolejnej mojej teorii...

SĄ DWIE CZARNE MASKI

Ale że jak? Ale że co? Ten pomysł przyszedł mi do głowy, kiedy na rzecz tego posta obejrzałam finałową scenę pierwszego sezonu Riverdale. Istnieje możliwość, że osoba, która dokonała napadu w Pop's tak naprawdę nie odpowiada za kolejne morderstwa. Widzimy w tej scenie, jak Czarna Maska najpierw grozi Popowi, a dopiero potem zwraca się w stronę Freda i Archiego, aby strzelić do tego pierwszego. Możliwe, że była to osoba, która chciała pieniądze, ale spanikowała w sytuacji, w której w barze znalazły się dwie inne osoby poza sprzedawcą. W związku z tym oddaje strzał, zabiera portfel Freda i ucieka. Mało logiczne, ale jednak możliwe w sytuacji stresowej. Jest jednak jeszcze jedna opcja - o wiele ciekawsza. 

Ten Czarna maska został wynajęty do wprowadzenia zamętu w mieście. Czy w takim przypadku może to być jeden z Węży? Tall Boy do którego Czarny Maska z finału jest tak podobny?

Zasługi Czarnej Maski z Pop's zagarnął faktyczny Czarna maska, który podjął się kolejnych zabójstw i wymierzania sprawiedliwości. W takim przypadku odchodzimy od poszukiwania podobieństw w wyglądzie między postaciami w serialu a prezentowaną na ekranie Czarną maską! Zresztą zastanawiając się na chłopski rozum: czy twórcy naprawdę daliby nam już przed drugim sezonem odpowiedź, dotyczącą wyglądu zabójcy?

Poza tym możemy mieć też do czynienia z relacją hitman (płatny zabójca) a mistrz marionetek. Faktyczny czarna maska rozmawia z Betty i wszystko nadzoruje, ale to ktoś inny naraża się i biega po mieście zabijając ludzi.

 A kto powiedział, że tą szarą eminencją nie jest dawno zaginiony brat?

W związku z tym stawiam następującą tezę. Pierwszy Czarna maska, ten z Pop's, był tylko przykrywką. Wynajętym do działania człowiekiem, który miał wprowadzić zamęt albo kimś, kto znalazł się w niewłaściwym (albo właśnie właściwym) miejscu. Jego tożsamość zagarnął chętny do wyplewienia nikczemników w mieście człowiek, a wtedy: to może być każdy. Chociaż ja nie wykluczam Chica Coopera.

A wy co sądzicie? Na kogo stawiacie?

Komentarze

 1. Stawiam na Hala, Chic nie żyje został zamordowany w najnowszym odcinku Riverdale przez Black Hooda (s02e19). Sam fakt ,że trzeba zwrócić uwage na rysy twarzy, brwi i najważniejsze, oczy. Hala zawsze nie ma gdy dzwoni Black Hood, widzi wszystką będąc w domu i samym sposobem jak dowiedział sie o tym iż Chic nie jest tym za kogo sie podaje wpadł w szał. Od razu po tym gdy sie dowiedział o tym Hal, zadzwonił Black Hood - Jego nie było. Przypadek? Nie sądze. W odc gdy było zebranie w sali w ratuszu na temat Black Hooda, sam Czarna Maska mówił iż tam będzie. I był, tyle że nie powiedział jako KTO. Sama Betty zorientowała się ,że Hal ,,udał się jej poszukać" i nie wracał długo, Black Hood za ten czas musiał zabić Chica oraz zatuszować dowody itp, itd. Więc Betty sama podejrzewa Hala o to, iż jest Czarną Maską. Tyle ,że nadal zastanawiam co mu zrobił Andrews? Dlaczego go postrzelił?

  Pozdrawiam cieplutko, i czekam na dalszą część przemyśleń. ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post jest z listopada, a więc jeszcze wtedy Chic nawet nie istniał w tym serialu. Teraz bym go wykluczyła - raczej.
   Z kolei co do Hala, to obecnie wydaje się on najbardziej oczywistą osobą, prawda? I szczerze powiedziawszy nie wiem, czy to nie jest zrobione specjalnie, aby wyprowadzić nas w pole. Stawiano na Chica, bo był psychiczny, a tu proszę - nie jest winny. Teraz wzrok wszystkich zwraca się na Hala, a kto wie, czy inna osoba wesoło sobie nie pomyka i nie zabija ludzi.
   Obecnie do listy podejrzanych dodałabym kogoś innego - Claudiusa Blossoma.

   Usuń
 2. Twoja teoria sprawdziła się fantastycznie! Rzeczywiście było 2 B.H. Jeden to oczywiście Hal Cooper. A drugi to wynajęty przez Pana Lodga ? (nwm jak to się pisze) Tall Boy. Jestem zachwycona 2 sezonem i czekam z niecierpliwością na 3 ��

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Kulturalna meduza