Jak wybrać dobrą szkołę językową?

Szkół językowych jest mnóstwo. Gdzie się człowiek nie obejrzy, tam zobaczy reklamę szkoły językowej, kursów online oraz prywatnych korepetytorów. Jak w gąszczu tych wszystkich ofert wybrać ten właściwy kurs?

Przez całe swoje życie byłam w siedmiu szkołach językowych i uczyło mnie w nich w sumie dziesięciu różnych nauczycieli (o ile o którymś nie zapomniałam). Każda szkoła miała inną ofertę, a każdy nauczyciel skupiał się na czymś innym – dla jednych najważniejsza była gramatyka, dla innych słownictwo, a jeszcze inni stawiali przede wszystkim na mówienie. Co za tym idzie, zdążyłam trafić na takie szkoły i nauczycieli, które były dobre oraz te, które stanowiły niewypał.

Czego oczekujesz?

To chyba najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać: czego oczekujesz od danego kursu? Czy chcesz przygotować się do któregoś z egzaminów Cambridge? Potrzebujesz kursu do matury? Indywidualnych zajęć? Kontaktu z językiem, aby utrzymać poziom? Kursu biznesowego? Rozwinąć swoje umiejętności? Przełamać barierę językową? Po ustaleniu swojego poziomu oraz ustaleniu, czego właściwie oczekujesz od kursu, będziesz wiedzieć, jakie typy kursów wydadzą ci się interesujące.

Ustal swój poziom

Obecnie ludzie raczej mają mniejszą bądź większą znajomość swojego poziomu, szczególnie, jeżeli wcześniej uczęszczali do szkoły językowej. Jednak czasami warto się upewnić, czy na pewno pakuje się na dobry kurs. Zdecydowana większość szkół oferuje możliwość wykonania testu poziomującego (zazwyczaj bezpłatnie i w wersji online), czasami jest się zapraszanym na rozmowę z prowadzącym zajęcia, który również ustali Twój poziom. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego właściwie szukasz. Taki test można wykonać nawet, jeżeli ostatecznie nie zdecyduje się na daną szkołę, a więc nie jest wiążącym paktem z diabłem.


Kto uczy?

W szkołach językowych uczą zazwyczaj Polacy, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie oraz certyfikaty, ale nie zawsze. Warto dlatego zainteresować się, czy nauczyciel jest przeszkolony do wykonywania takiego zadania oraz czy ma doświadczenie i zdolności interpersonalne. Tutaj przydatne będą informacje zaprezentowane na stronie szkoły, a także opinie wystawione przez inne osoby, które chodziły na kurs w danej szkole.

Drugą opcją są coraz popularniejsze zajęcia prowadzone przez native speakerów, które z pozoru wydają się przerażające, ale gorąco polecam do prawie każdego poziomu (może pomińmy poziomy A1 i A2). Co więcej: powyżej poziomu B2 jest to praktycznie musem, aby naprawdę dobrze przeszkolić się z danego języka i oswoić z mówieniem. Zajęcia prowadzone przed dobrego native speakera potrafią doprowadzić do o wiele szybszego rozwoju, niż w przypadku nauki prowadzonej przez Polaka.

Jak uczy?

Każdy nauczyciel prowadzi zajęcia na własny sposób, będzie przykładać uwagę do innych elementów, ale wiele szkół ma pewne odgórne wytyczne tego, jak będą nauczać. Niektóre szkoły skupią się przede wszystkim na przerobieniu książki, inne postawią na materiały własne, inne powiedzą, że chodzi o rozmowy, niektóre mają własne witryny internetowe, gdzie są wgrywane nowe zadania oraz słownictwo. Poza tym czasami istnieje możliwość odwiedzenia przykładowych zajęć w danej szkole, aby przekonać się, jak prowadzone są zajęcia.


Jaka jest wielkość grupy?

Do szkoły językowej idzie się również po to, aby uczyć się w mniejszej grupie: dzięki temu nauczyciel jest w stanie bardziej skupić się na każdej osobie. Zależnie od szkoły, będą one mniejsze bądź większe. Wymiary wahają się od zajęć indywidualnych (które są droższe), przez małe grupy czteroosobowe, aż do takich, gdzie osób będzie aż dwanaście. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, jaka jest liczebność grupy i ewentualnie wybrać inną placówkę. 

Za co płacisz?

Może to głupie pytanie, ale istotne: warto się zastanowić, za co tak naprawdę płacisz. Szkoły językowe nie należą do małych wydatków, dlatego warto wiedzieć, czy nie przepłacamy. Po pierwsze trzeba wiedzieć: ile godzin nauki obejmuje kurs? Czy książka i materiały są w cenie, czy może trzeba za nie zapłacić osobno? Czy są organizowane dodatkowe, bezpłatne szkolenia? Czy może lepiej dołożyć te dwadzieścia złotych więcej, ale dzięki temu mieć mniejszą grupę i książkę za darmo? Różne szkoły zaoferują różne możliwości za tę samą cenę, dlatego warto się najpierw rozejrzeć.

Czego nie przewidzisz...

Nigdy nie przewidzisz atmosfery w grupie. Nie dowiesz się tego, czy szkoła ci się spodoba. Miałam szczęście trafić do wspaniałych grup, które prowadzili cudowni nauczyciele. Do dzisiaj wspominam te miejsca z uśmiechem! A także byłam na kursie, który całkowicie zmiażdżył moją samoocenę i zdeptał moją wiarę we własne zdolności językowe. Dlatego trzeba uważać i nie zapisywać się z góry na cały rok. Może zapisywanie się co semestr wyjdzie nieco drożej, ale zostawi furtkę, aby uciec ze szkoły, która może okazać się przynosić więcej złego niż dobrego.

Mam nadzieję, że post ułatwi niektórym osobom możliwość wyboru odpowiedniej szkoły językowej!

Komentarze

 1. W tym roku jadę na obóz jezykowy i jest to mój pierwszy raz kiedy jadę na coś w tym stylu i rzeczywiście bardzo długo zajęło mi znalezienie najkorzystniejszej oferty, i wciąż jestem ciekawa jak to będzie wyglądać i czy rzeczywiście będzie widać efekty. Zastanawiam się też czy w roku szkolnym nie zapisać się na taki kurs o którym piszesz. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że obóz będzie udany :D
   A kurs zawsze jest dobrym rozwiązaniem jeżeli ma się ku niemu możliwości ^^

   Usuń
 2. Byłam jak dotąd na dwóch kursach w jednej szkole językowej i oba wspominam raczej pozytywnie. Zawsze powtarzam, że każdą szkołę tworzą nauczyciele, i to od tego, na jakiego trafimy, zależy, czy nauka będzie szła jak po maśle czy raczej odwrotnie.

  Poradnik całkiem przydatny. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, nauczyciele mają ogromne znaczenie!
   Cieszę się, że uznajesz go za przydatny :)

   Usuń
 3. Ja akurat nie miałabym motywacji do szkoły językowej, wolę się uczyć dosłownie prywatnie, a nie w grupie.

  OdpowiedzUsuń
 4. To fakt, nauczyciele odgrywają ważną rolę. To oni powinni prowadzić zajęcia w ciekawy sposób, tak, żeby każdy coś z zajęć wyniósł. Ja miałam to szczęście, że spodobała mi się pierwsza szkoła językowa do której trafiłam. Zapisałam się do szkoły Berlitz i panowała tam świetna atmosfera oraz uczyli mili nauczyciele. To właśnie dlatego dobrze nauczyłam się angielskiego i już nie wstydzę się mówić w tym języku.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Kulturalna meduza