Test osobowości prawdę Ci powie – albo i nie


Powiedz mi, jakie włoskie żarcie lubisz, a przepowiem ci, ile będziesz miała dzieci. Serio. Wolisz spaghetti czy penne? To naprawdę ma znaczenie dla twojej potencjalnej dzietności. Lubisz łazanki? Oj, lepiej zastanów się nad zmianą gustów, jeżeli chcesz mieć dzieci.

Testy osobowości mnie bawią. Pamiętam, że kiedyś siedziałyśmy z przyjaciółką i rozwiązywałyśmy bzdurne quizy naśmiewając się z odpowiedzi, które nam wychodziły. Z kolei na nudnych wykładach zdarza mi się siedzieć na BuzzFeedzie i z braku laku odpowiadać na kolejne pytania, aby dowiedzieć się, jakim typem ziemniaka jestem. Serio, to potrafi być ciekawym zajęciem. Gorzej, gdy wykładowca opowiada o jakimś filmie, którego tytułu nie pamięta, a gdy ja akurat piszę do przyjaciółki, jakim typem ziemniaka jestem, prowadzący pyta, czy znalazłam tytuł filmu, o którym mówi. Głupio odpowiedzieć – „nie, ale mogę powiedzieć panu, jakim typem ziemniaka pan jest‟. Odchodząc jednak od tematu ziemniaków...

Większość testów osobowości jest przypadkowa i sprowadza się do podawania użytkownikowi losowych odpowiedzi. Inne z kolei bazują na bardzo prostym rozróżnieniu, gdzie żadna odpowiedź w sumie nie jest jakoś szczególnie zadowalająca, ponieważ opcje popadają ze skrajności w skrajność. Co za tym idzie – i raczej nie muszę tego nikomu tłumaczyć – są one mocno nietrafne. Jeszcze inne testy sprawiają, że można się utożsamić z praktycznie każdą odpowiedzią, nawet jeżeli teoretycznie powinny być one zupełnie inne.

Jednak przez lata – poważnie, lata – robienia różnych quizów, a także powtarzanie ich po pewnym czasie, zauważyłam kilka, które są godne uwagi i dobrze jest się z nimi zapoznać. Nawet jeżeli odpowiedzi należy traktować z przymrużeniem oka.

IMBTI (16 personalities)


Na podstawie testu kolejne odpowiedzi przypisane są do poszczególnych pięciu aspektów, które z kolei podzielone są na dwie skrajne opcje. Co za tym idzie aspekty, które są analizowane to: umysł, energia, natura, taktyka oraz tożsamość. Z kolei ta piątka dzielona jest w następujący sposób: umysł (introwersja/ekstrawersja), energia (obserwacja/intuicja), natura (myślenie/odczuwanie), taktyka (ocenianie/poszukiwanie), tożsamość (asertywny/burzliwy). Warto w tym momencie podkreślić, że nazwy danych cech niekoniecznie wiążą się z tym, na co wskazują nasze pierwsze skojarzenia.

Zależnie od tego, które części w poszczególnych są dominujące, dana osoba zostaje dopasowana do odpowiedniego typu osobowości. Na przykład zestaw cech: ekstrawersja, intuicja, odczuwanie, ocenianie to ENFJ, czyli Protagonista (lub też Giver – funkcjonuje różne nazewnictwo). Elementy dotyczące tożsamości nie mają szczególnego wpływu na dobór typu osobowości, są one bardziej wskazówką dla danej osoby.

Ten test od razu mi się spodobał, gdy otrzymałam wyniki. Nie powiem, aby był w 100% trafny, ale zdecydowana większość opisów pasuje. I to nie tylko do mnie, ale przeprowadziłam ten test także na paru znajomych, swoich rodzicach oraz babci. W każdym przypadku można było w znaczącym stopniu znaleźć dużo elementów, które pasowały do charakteru poszczególnych osób. Z ciekawością zauważyłam pewną zależność, sama zaliczam się do grupy Analityków (INTJ – Architekt/Mastermind), a większość moich bliskich zalicza się do Dyplomatów bądź Strażników.


Enneagram


Enneagram rozdziela typy osobowości na dziewięć kategorii, które dla danej osoby są niezmienne w ciągu życia (z czym się jakoś nie potrafię zgodzić). Z kolegi na każdy z typów charakteru mogą wpływać dwa sąsiednie typy, zwane skrzydłami. Dlatego większość wyników będzie prezentowała się następująco: 3w4, 9w1, 6w7 itd.

Ten test ogólnie uważam za nieco mniej wiarygodny niż 16personalities. Wydaje mi się że prezentowane tam opisy są nieraz bardzo zbliżone do siebie, a co za tym idzie nieszczególnie miarodajne. Jednakże jest on dość kompleksowy i daje pewien ogólny zarys dla naszej osoby. Dlatego na pewno jest interesujący i fajnie rozwiązać go choćby z czystej nudy.


High5


Test, który niedawno powrócił na serwer po dłuższym okresie nieczynności. Ma on ułatwić ludziom samorozwój oraz pracę w grupie, na podstawie zaprezentowania danej osobie pięciu rzeczy, w których jest naprawdę dobra. To właśnie te cechy powinna wykorzystywać w codziennym życiu i być z nich zwyczajnie dumna.

Może i sam opis brzmi banalnie i niestety nie wiem, jak duże jest spectrum cech, którym dysponuje generator, ale na pewno nie są one dopasowane do danej osoby losowo. Zdarza się jednak, że są do siebie dość znacząco podobne (przynajmniej w moim przypadku tak było). Nie zmienia to jednak faktu, że sympatycznie jest sobie zrobić taki test w chwili zwątpienia we własne siły. Dzięki temu można sobie przypomnieć, że jednak jest się w czymś dobrym i cieszyć z tych małych aspektów.


A Wy robiliście, któryś z tych testów? Jeżeli tak, to pochwalcie się w komentarzu, co Wam wyszło! A może znacie jakieś inne, równie ciekawe?

Komentarze

 1. Robiłam ten test kilka miesięcy temu. Nie pamiętam co mi wyszło, ale w dużej mierze się zgadzało :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W obydwóch przypadkach wyniki masz dość zbliżone. Nawet jeżeli jest ta różnica dotycząc J/P, to dalej są one podobne :D
   Tak, zgadzam się, to dość popularny podział. Ten test również miałam okazję robić.

   Usuń
 3. Lubiłam robić tego typu testy, gdy byłam mała. Obecnie uważam większość z nich z lekką startę czasu. Zresztą nie ma co ukrywać, że są robione głownie dla rozrywki i zwykle nie mają większego przesłania. Nie rozumiem idei "zgadza się/nie zgadza się". Skoro wiesz, jakie masz cechy, to po co robisz test? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, większość z nich jest robiona dla zabawy. Zresztą nie oczekuję dzięki tym testom objawienia, niemniej są ciekawe. I akurat w te wymienione widać, że włożono jakiś wysiłek i podbudowano to pewnymi badaniami i analizą.

   Usuń
  2. Przyznaję, te, które wymieniłaś, są całkiem spoko. ;)

   Usuń
  3. Robiłam test i wyszły bzdury. Zgadza się połowa, a połowa nie zgadza. Poczytałam opisy innych osobowości i gdyby tak z około 6 z nich wziąć część opisów to by się zgadzało ze mną. Poza tym pytania zadawane w teście - odpowiedź zależy od okoliczności. Np na pytanie czy niewielki stres zakłóca koncentrację i zdolnosć do relaksu - u mnie zdecydowanie zakłoca zdolność do relaksu i zupełnie nie zakłóca zdolności koncentracji, mało tego: niewielki stres zdecydowanie poprawia u mnie zdolność koncentracji. Pytanie w teście dla mnie jest źle zadane. Inne pytanie - o porządek w skrzynce mailowej; pytanie ma chyba zbadać czy się jest precyzyjnym, perfekcyjnym, dokładnym, sumiennym itd - hmm, w skrzynce meilowej zarówno zawodowej jak i prywatnej mam porządek, ale w wielu innych sprawach życiowych tzw. artystyczny bałagan. Skrzynka mailowa, foldery na dysku itp to jedyny obszar gdzie mam porządek, bo .... trudniej w wirtualnej przestrzeni ogarnąć bałagan niż w realu.
   Podsumowując - test o 16 osobowościach uważam za mało wiarygodny.

   Usuń
 4. Zawsze lubiłam robić sobie takie testy dla zabawy czy po prostu z nudów. Jednak mimo wszystko nigdy nie przywiązywałam jakiejś szczególnej wagi do tych wyników, no a teraz nie czuję zbytniej potrzeby aby je wykonywać :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, ale czasami dla zabawy jest to całkiem ciekawe :D

   Usuń
 5. Uwielbiam różnorodne testy osobowości, ale na te jeszcze nie trafiłam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy robiłam daaawano xD Kilka razy w odstępach czasowych, ale typ osobowości ten sam xD Aż zrobię go zaraz jeszcze raz. Ciekawa jestem ostatniego, bo znam swoje dobre strony i będę zaskoczona, jak on je wyłapie :D
  Wstęp i drugi akapit sprawił, że prawie spadłam z krzesła :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaki typ Ci wychodzi w 16personalities? Tak z ciekawości :D
   Hahaha, cieszę się bardzo, że tak Cię ten tekst rozbawił!

   Usuń

Prześlij komentarz

Copyright © Kulturalna meduza