Jak wesprzeć ulubionego autora?

jak wesprzeć ulubionego autora
Jak wesprzeć ulubionego autora? Jak pomóc debiutującemu pisarzowi? Co możemy zrobić dla naszych rodzimych autorów? Kilka wskazówek zawarłam w dzisiejszym tekście.

Kupuj ich książki


To chyba najbardziej oczywisty sposób, ale mimo to zatrzymajmy się przy nim na chwilę. Niezależnie od tego, czy będzie to ebook, czy wersja papierowa – kupno książki bezpośrednio przekłada się na zwiększenie popularności autora oraz jego zarobki. I mówię o tym nie bez powodu. Kusić może pobranie książki udostępnionej nielegalnie na różnych stronach. Niestety to przynosi zgubne skutki dla piszącego (niezależnie od tego, czy jest początkującym, czy doświadczonym twórcą). Pobieranie książek z nielegalnych źródeł oznacza mniejszą sprzedaż, co stanowi znak dla wydawnictwa (czy też autora w przypadku self-publishingu), że książka nie jest atrakcyjna, a zatem nie warto publikować kolejne tomy cyklu. Ten przykry los spotkał niestety niejedną serię…

Oczywiście mam świadomość, że kupno książki nie dla każdego jest możliwe. To nie jest rzecz niezbędna do życia, a w skali miesiąca są o wiele ważniejsze wydatki. Dlatego też jest to jedyny płatny sposób na wsparcie autora na tej liście. Pamiętajmy, że książki udostępniane są również w bibliotekach, a wydawnictwa, blogerzy oraz autorzy organizują konkursy, więc istnieje szansa na przeczytanie powieści prędzej lub później bez wydawania pieniędzy. Jak zatem pomóc nieodpłatnie lubianym przez siebie autorom?

Publikuj opinie

Opinie wystawione przez klientów uwiarygadniają produkt w oczach potencjalnych nabywców (to taka krótka lekcja marketingu). Dlatego też im więcej opinii na temat danej książki hasa wesoło po internecie, tym większe szanse, że zostanie ona przez kogoś zakupiona. Co zatem możesz zrobić? Gdy już przeczytasz książkę danego autora – oceń ją na wybranych portalach. Skorzystaj z Lubimy czytać bądź Goodreads, które przy okazji pozwolą Ci śledzić Twoje czytelnicze nawyki albo z księgarni online, w których robisz zakupy. Większość z nich (a może nawet wszystkie) umożliwia pisanie recenzji bądź wystawienie oceny poprzez zaznaczenie odpowiedniej liczby gwiazdek. (A ocenienie książki gwiazdkami zajmie Ci tylko kilka chwil!).
jak wesprzeć polskiego pisarza
źr. Unsplash

Pytaj o książki swojego autora w księgarniach


Jeżeli autor jest debiutantem, a do tego nie wydał swojej książki z ramienia dużego wydawnictwa albo nie ma za sobą sztabu marketingowców, możliwe, że Twoja lokalna księgarnia nie wie o jego istnieniu. Ba, możliwe, że nawet oddział popularnej sieciówki o nim nie słyszał. Nowe książki pojawiają się na rynku non-stop i nawet specom od branży trudno za wszystkim nadążyć.

Dlatego warto pytać w księgarniach, czy książka jest dostępna. Zainteresowanie klientów prowadzi do zamówienia książki do salonu, a w efekcie może sprawić, że przeglądający nowe książki klient, pozna debiutującego autora. A to wszystko dzięki Twojemu krótkiemu pytaniu!

...oraz w bibliotekach


Biblioteka dowiadując się o jakimś autorze od czytelników, może zakupić jego książkę. Co (jak zapewne już się domyślacie) również pozytywnie wpływa na popularność danego autora. Co więcej, jednym ze sposobów na zbudowanie popularności autora jest zapytanie w bibliotece o możliwość zorganizowania spotkania z danym pisarzem. Szczególnie jeżeli wiecie, że pochodzi z Waszego miasta albo okolic! To fajny sposób na promocję miasta, biblioteki oraz autora – wynikają z tego same korzyści!

Wykorzystaj potęgę social mediów


Czytasz obecnie tę książkę? Wrzuć jej zdjęcie na Instagrama, Facebooka czy Twittera (a może stwórz filmik na TikToka?). Opublikuj kilka słów tam, gdzie czujesz się swobodnie, tworząc content. Może dzięki temu ktoś z Twoich obserwujących (niezależnie od tego, czy blogujesz, czy obserwują Cię znajomi) zainteresuje się powieścią i da jej szansę. A jeżeli autor ma konto na danej platformie, nie zapomnij go oznaczyć! Na pewno będzie mu miło, widząc, że jego twórczość jest czytana. To samo tyczy się wydawnictwa – dzięki temu zobaczy, że książka jest poczytna.
jak wesprzeć polskiego autora
źr. Unsplash

Wspomóż autora miłym słowem


Może spodobał Ci się jakiś cytat w przeczytanej książce? Dodaj go do bazy na Lubimy czytać. Masz swojego ulubionego bohatera albo książka pomogła Ci w trudnym czasie? Możesz wspomnieć o tym autorowi w prywatnej wiadomości. Bardzo możliwe, że krótka informacja tego typu zrobi mu dzień.

Opowiadaj o książce znajomym


Rozmawiacie w pracy, w szkole, na studiach o oglądanych serialach i czytanych książkach? Świetnie! To dobry moment, aby powiedzieć o książce debiutanta, która Twoim zdaniem jest godna uwagi. Może Twoi znajomi nie pobiegną od razu do księgarni, ale chociaż zapamiętają tytuł i zainteresują się powieścią w przyszłości. A to już jest bardzo dużo.

Co tu dużo mówić? Wspierać autorów można na wiele różnych sposobów. Stosujecie się do nich? A może dodalibyście coś od siebie? Dajcie znać w komentarzach!

Podziękowania dla Gośki Stefanik za rozmowę o tym, co można robić dla autorów!

Komentarze

 1. W sumie robię każdą z tych rzeczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobre rady. Sama się do nich stosuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Że się tak powtórzę: Bardzo fajny i niesamowicie przydatny artykuł <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspieram jak mogę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię wspierać swoich ulubionych autorów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja w sumie o książkach piszę długo ale z różnym skutkiem i niedawno kilkukrotnie na Goodreads zdarzyła mi się sytuacja, że po skończeniu jakiejś książki i wrzuceniu opinii widzę, że trochę obserwujących mnie osób zaczęło ją czytać i to jest CUDOWNE uczucie! Napisanie kilku słów o książce nic nie kosztuje, a może zrobić dużo dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Dla polecającego to też miły stan, gdy widzi, że ktoś po nią sięgnął po przeczytaniu recenzji <3

   Usuń

Prześlij komentarz

Copyright © Kulturalna meduza