Dlaczego warto obejrzeć „Porady różowej brygady‟?

dlaczego warto obejrzeć porady różowej brygady
Porady różowej brygady to jeden z nielicznych makeover show, które regularnie oglądam i do których lubię wracać. A dlaczego? Co jest takiego urzekającego w tym programie? O tym w dzisiejszym tekście.

Czym są Porady różowej brygady?


Porady różowej brygady (org. Queer Eye) to program, w którym pięciu specjalistów należących do społeczności LGBT pomaga zmienić życie uczestników programu. W skład różowej brygady (zwanej Fab Five) wchodzą Antoni Porowski, specjalizujący się w kulinarni; Bobby Berk, projektant wnętrz; Karamo Brown, specjalista od kultury; Tan France, projektant mody oraz Jonathan Van-Ness, fryzjer. Porady różowej brygady liczą sobie sześć sezonów oraz program specjalny Porady różowej brygady: Wycieczka do Japonii!, które znajdziemy na platformie Netflix. Każdy odcinek programu przyjmuje stałą formę, w której prowadzący wspierają uczestnika na jego drodze do poprawy jakości różnych obszarów swojego życia.

Dlaczego warto obejrzeć Queer Eye?


Poruszane problemy społeczne


Pewnie dla nikogo zaskoczeniem nie będzie fakt, że Porady różowej brygady w dużej mierze poruszają kwestie dotyczące odbioru społeczności LGBT. Ta jakże ważna problematyka przejawia się m.in. przez styczność prowadzących z osobami, które pochodzą ze środowisk niekoniecznie sprzyjających osobom LGBT. Ponadto zdarza się, że uczestnicy programu są osobami nieheteroseksualnymi bądź nie są cisgenderowi. Ale to nie jedyna kwestia społeczna poruszana w Queer Eye! Uczestnicy wywodzą się z różnych środowisk, mają różnego rodzaju doświadczenia, zajmują się odmiennymi rzeczami. Ta różnorodność bohaterów stanowi podstawy do dialogu na temat rasizmu, niepełnosprawności, polityki, religii, uzależnień, funkcjonowania policji, zmian klimatycznych, bezdomności oraz wielu, wielu innych.

Wszystkie poruszane w programie kwestie społeczne pełnią swoistą funkcję edukacyjną widza. Dzięki programowi można zastanowić się nad tym, jak pewne grupy są postrzegane, z jakimi problemami na co dzień się mierzą oraz jak próbują im przeciwdziałać. Jak zatem widzicie, Porady różowej brygady to nie tylko urocze show, ale również sposób na poruszenie istotnych, współczesnych problemów społecznych.
queer eye recenzja

Szacunek do drugiego człowieka


Jeżeli dotychczas słysząc słowa makeover show, myśleliście o programie, w którym prowadzący wytykają uczestnikom, że wyglądają źle, ubierają się źle i wszystko wokół jest złe – pora o tym zapomnieć. W Poradach różowej brygady prowadzący cechują się wrażliwością oraz wyrozumiałością. Próbują zrozumieć styl życia człowieka, poznać jego preferencje, dowiedzieć się, w którym miejscu przebiega granica jego strefy komfortu. Jeżeli uczestniczka nosząca perukę nie życzy sobie jej zdejmować – nikt nie zareaguje na to negatywnie; jeżeli pierwotny wybór ubrań nie spodoba się danej osobie – zostaną dopasowane inne, satysfakcjonujące uczestnika.

Rozmowy odbywają się z poszanowaniem obu stron, a rola empatii jest podkreślana na każdym kroku. W tym programie nie znajdziecie brutalnych przemian, które podyktowane są krytyką, strachem oraz presją ze strony prowadzących. Fab Five stawia na wsparcie oraz wywołanie zmian, których uczestnicy naprawdę pragną.

Satysfakcja z efektu wow


Nie będę ukrywać – niektóre proste zmiany w wyglądzie uczestników powalają na kolana. Gdy widzę, jak Jonathan zmienia ich fryzury albo Tan wybiera im nowe stylizacje, jestem pod ogromnym wrażeniem. Nie wspominając o Bobbym, który wywraca domy uczestników do góry nogami. To chyba element, którego wszyscy oczekujemy w makeover show i nie inaczej jest tutaj. A ponieważ ubrania oraz fryzura są zawsze wybrane w zgodzie z tym, czego chce uczestnik, radość na ich twarzach wydaje się szczera, a satysfakcja widza jeszcze większa.
dlaczego warto obejrzeć queer eye

Szereg emocji u widza


Oglądając Porady różowej brygady, można poczuć wiele emocji. W jednej chwili widz śmieje się z żarcików, którymi wymieniają się prowadzący. W następnej uśmiecha się z westchnięciem, rozczulony uroczymi wydarzeniami. Jeszcze później do oczu cisną się łzy żalu bądź wzruszenia, gdy poznajemy historie uczestników. Pojawia się również radość z dokonanej przemiany, a przede wszystkim nadzieja na to, że na świecie są dobro istnieje, a do tego wraca do człowieka.

Oglądaliście Porady różowej brygady? Jak Wam się podoba ten program?

Komentarze

  1. Nigdy nie widziałam w całości, bo nie przepadam za takimi programami, ale przyznaję szczerze, że twój tekst trochę go dla mnie odczarował. Kto wie, może kiedyś sięgnę z ciekawości i zostanę na dłużej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że spróbować warto :D Chociaż jeden odcinek. Najwyżej przekonasz się, że to nie jest dla Ciebie.

      Usuń

Prześlij komentarz

Copyright © Kulturalna meduza