„Po drugiej stronie różdżki‟ – Tom Felton [recenzja]

po drugiej stronie różdżki recenzja
W „Po drugiej stronie różdżki” Tom Felton dzieli się doświadczeniami z dorastania w dwóch równoległych światach – czarodziejów i mugoli. Odsłania sekrety życia na dużym ekranie i poza nim – od magicznych chwil na planie filmowym w roli Draco Malfoya po wyzwania związane z dorastaniem w świetle jupiterów.
Źr. Lubimy czytać.

Bardzo lubię „Harry’ego Pottera” i chętnie wracam do ekranizacji przygód młodego czarodzieja. Przyznaję, że najwięcej razy widziałam „Księcia półkrwi”, ponieważ w tej części poznajemy Draco Malfoya od trochę innej strony. Podobało mi się również to, co zobaczyliśmy na ekranie w wykonaniu Toma Feltona. I choć aktora polubiłam, rzadko widywałam go w innych produkcjach, co zawsze bardzo mnie zastanawiało. Wyjaśnienie tej sytuacji znalazłam w jego książce.

„Po drugiej stronie różdżki”, autobiografia Toma Feltona, przedstawia nam, jak przebiegło życie brytyjskiego aktora, znanego głównie z filmów o „Harrym Potterze”. Felton opowiada o swoim dzieciństwie, pierwszych rolach filmowych oraz o tym, jak znalazł się na planie jednego z największych popkulturalnych fenomenów.

Wywód Feltona jest miarowy, spokojny oraz wciągający. Prowadzi nas za rękę przez kolejne lata swojego życia, zatrzymując się na ważniejszych momentach oraz osobach. O swoich dokonaniach pisze ze skromnością, starając się przedstawić również opinie innych aktorów. Nie stroni od trudnych tematów i wspomina o tym, co w jego życiu było ciężkie – o uzależnieniu czy o problemach zdrowotnych w rodzinie.

Zarazem, jak na autobiografię, Felton poświęca mnóstwo czasu innym osobom. Bardzo dogłębnie opisuje swoje doświadczenia z innymi aktorami obecnymi na planie filmowym „Harry’ego Pottera”, a czyni to w tak niesamowicie uprzejmy sposób, że czytelnikowi rośnie serce. Felton pisze o innych aktorach z sympatią, wskazując na ich mocne strony oraz przytaczając zabawne historie.

W autobiografii porusza również przedmowa autorstwa Emmy Watson, serdecznej przyjaciółki Toma Feltona czy zakończenie, choć nieco mroczniejsze niż czytelnik mógł się spodziewać.

Z „Po drugiej stronie różdżki” wyłania się obraz skromnego, miłego człowieka, który zaznał sławy i musiał odnaleźć się w świecie po „Harrym Potterze”. To opis aktora, którego przykre chwile nie ominęły. Krótko mówiąc, to pełna ciepła książka do pochłonięcia w jeden wieczór.

Podsumowując, „Po drugiej stronie różdżki” to bardzo ciekawa autobiografia, której przeczytanie polecam fanom „Harry’ego Pottera”. Książka rzuca światło na Toma Feltona – jego życie, grę aktorską czy relacje z innymi aktorami. Choć autor nie stroni od trudnych tematów, pozostawia czytelnika z ciepłem w sercu.

Komentarze

Copyright © Kulturalna meduza