7 serii New Adult rozgrywających się na studiach

7 serii New Adult w klimacie akademickim
Szukacie New Adult w klimatach akademickich? Dzisiaj przed Wami siedem serii z gatunku NA, których akcja ma miejsce na studiach.

Again Mona Kasten

again mona kasten new adult studia
Mona Kasten to niemiecka pisarka, która dwa lata temu zawitała na polskim rynku wydawniczym i skradła swoją twórczością serca wielu fanów New Adult. Tworzy romanse skierowane do nastolatków, jak również młodych dorosłych, osadzając akcję w liceum lub na studiach. Przykładem tego drugiego jest seria Again

Again Mony Kasten to pięciotomowy cykl, z którego każda część dotyczy innej pary bohaterów. Książki są ze sobą luźno powiązane znajomościami między poszczególnymi postaciami, jednakże można je czytać również osobno, nie przejmując się kolejnością. Historie dotyczą studentów, którzy mają swoje marzenia, problemy oraz próbują znaleźć miłość. Poruszane są takie kwestie jak: trudne choroby bliskich, ucieczka z domu rodzinnego, kontuzje, ukrywanie swoich talentów, próba pracy nad sobą. Co więcej, warto dodać, że w książkach Kasten nie znajdziecie dużo erotyki. Choć bez wątpienia pojedyncze sceny tego typu mają miejsce, nie przepełniają one jej powieści.

Dla mnie to przyjemny cykl z gatunku New Adult. Mona Kasten ma talent do tworzenia uroczych, różnorodnych historii, które wciągają i emocjonują, a przy tym nie charakteryzują się wulgarnością.

Recenzje wszystkich książek z tego cyklu znajdziecie tutaj:


Firsts Bianca Iosivoni

firsts bianca iosivoni new adult studia
Bianca Iosivoni to kolejna niemiecka autorka, która osadza swoje książki w realiach amerykańskich uniwersytetów. Ponownie mamy tutaj do czynienia z cyklem, w którym każdy tom skupia się na innych bohaterach. Jednak w tym przypadku powiązania między nimi są na tyle silne, że proponowałabym czytać ten cykl w odpowiedniej kolejności. Obawiam się, że czytelnik mógłby pogubić się, próbując podjąć się lektury pojedynczych książek.

Bohaterowie tutaj są różnorodni, podobnie jak ich historie miłosne. Nie wszystkie tomy są równie dobre, jednak myślę, że każdy fan New Adult znajdzie coś dla siebie. Chcę jednak dodać, że styl autorki czasami pozostawia nieco do życzenia, więc dla mnie było to nieco odstraszające. Mimo to potrafiłam nieźle się bawić w trakcie lektury, więc jeżeli szukacie czegoś lekkiego, niewymagającego, a przy tym (nie oszukujmy się) niezbyt wybitnego, sięgnijcie po serię Firsts

Recenzje wszystkich książek z tego cyklu znajdziecie tutaj:


Lato koloru wiśni Carina Bartsch

lato koloru wiśni carina barstch new adult studia
Obiecuję, że to już przedostatnia niemiecka autorka na tej liście, ale z jakiegoś powodu New Adult pisane przez panie tej narodowości wpisują się w moje gusta czytelnicze. Zazwyczaj nie są sztucznie napompowane nierealistyczną dramą oraz erotyką wypływającą z każdej strony, więc osobom, które od tego stronią, polecam szukać twórczości niemieckich pisarek.

Lato koloru wiśni to dylogia, która przedstawia historię dwójki studentów, znających się od dziecka. Niestety będąc nastolatkami, pokłócili się, co zaowocowało ich wieloletnim konfliktem i unikaniem się. Na studiach na nowo się do siebie zbliżają, co ciągnie za sobą ciekawe oraz zabawne wydarzenia. Humor w tych książkach przejawia się przede wszystkim sarkastycznymi odzywkami ze strony bohaterów oraz gagami sytuacyjnymi. Co więcej, nie znajdziecie tutaj bardzo poważnych problemów. Zatem jeżeli jesteście zmęczeni czytaniem o traumatycznej przeszłości bohaterów: sięgnijcie po Lato koloru wiśni oraz Zimę koloru turkusu.

Off-Campus Elle Kennedy

off campus elle kennedy new adult studia
Off-Campus Elle Kennedy to książki, które oprócz tego, że rozgrywają się na studiach, dotyczą również drużyny sportowej. W tym przypadku jest to drużyna hokejowa uniwersytetu Briar. Zatem każdy z czterech tomów skupia się na losach innego chłopaka, który spotyka na swojej drodze tę jedyną. Dochodzi do kilku sporów, kilku romantycznych uniesień, kilku scen erotycznych, kilku dramatów, a także zwieńczenia historii happy-endem. Tak naprawdę można powiedzieć, że pierwsze trzy tomy są dość schematyczne nie tylko wobec siebie, ale również ogólnie w ramach gatunku. Najciekawszy jest czwarty tom, który przy okazji porusza kwestię niechcianej ciąży na studiach.

To cykl dla osób, które szukają New Adult z nieco większą liczbą scen erotycznych, które lubią poruszanie wątków sportowych oraz sarkastycznych bohaterów.

Briar-U Elle Kennedy

briar-u elle kennedy new adult studia
A kiedy już przejdziecie przez całe Off-Campus, Elle Kennedy poczyniła również serię Briar-U, która stanowi spin-off wcześniej przytoczonego cyklu. Ponownie otrzymujemy cztery tomy, w których hokej odgrywa ważną rolę (jednak tym razem historia nie skupia się tylko na bohaterach należących do drużyny Briar). Jak dla mnie spin-off ten wypada lepiej. Bohaterowie są ciekawsi, wydarzenia bardziej ekscytujące i widać, że autorka się rozwinęła.

Problem polega na tym, że w Polsce dotychczas wydano tylko dwa tomy Briar-U: Pościg i Ryzyko. Na pozostałe dwie przyjdzie nam prawdopodobnie jeszcze poczekać (choć nic nie stoi na przeszkodzie, by przeczytać je w oryginalne!). A jeżeli zastanawiacie się, czy można czytać te książki bez znajomości Off-Campus: można. Ta seria pokazuje losy „nowego pokolenia‟. Bohaterowie z Off-Campus faktycznie pojawiają się, jednak sporadycznie i nawet jeżeli ktoś nie orientuje się, kim dokładnie oni są, bez problemu połapie się w wątkach fabularnych.

Jednak mnie kochaj Laura Kneidl

jednak mnie kochaj laura kneidl new adult studia
I oto ostatnia niemiecka autorka na tej liście. Laura Kneidl potrafi dobrze pisać oraz sprawia, że czytelnik wsiąka w jej książki momentalnie. Dla mnie fenomenalną dylogią skupiającą się na tych samych bohaterach jest Jednak mnie kochaj. Powieść opowiada o biednej studentce, która boryka się z zaburzeniami lękowymi. Kwestia zaburzeń psychicznych poruszanych w literaturze z gatunku New Adult pozostawia wiele do życzenia, jednak w przypadku tej serii byłam zaskoczona, jak dojrzale autorka postanowiła podejść do tego problemu. Oczywiście to nie jedyny wątek! Chodzi również o pokonywanie trudów przeszłości, próbę zaufania innym na nowo, a także znalezienie miłości. Wszystko to zgrywa się w spójną, fajną całość, którą gorąco Wam polecam!

Recenzje książek z tego cyklu znajdziecie tutaj:


Forbidden Men Linda Kage

forbidden men linda kage new adult studia
Forbidden Men to seria, z której niektóre tomy czytałam więcej niż raz. Nawet nie dlatego, że Linda Kage gwarantuje nam jakąś wybitną historię, ale ze względu na różnorodność podejmowanych tematów. Historie miłosne pokazane w tej serii są naprawdę odmienne od siebie, a cykl liczy sobie 9 tomów (technicznie 10, ale ostatni jest tak naprawdę pierwszym, tylko napisanym z innej perspektywy).

Warto jednak dodać, że nie wszystkie tomy dotyczą studenckiego życia! Motywy uniwersyteckie znajdziecie w tomach: Cena pocałunku (1), To Professor, with Love (2), With Every Hearbeat (4), A Perfect Ten (5), Priceless (8), Consolation Prize (9). Co nie zmienia faktu, że tomy 3, 6 oraz 7 są również ciekawe i godne uwagi!

Jak to w przypadku serii, których każdy tom skupia się na innych bohaterach: można czytać osobno, jednak ja bym to odradzała. W niektórych historiach o wiele łatwiej się połapać bez znajomości poprzednich tomów, jednak w niektórych można być bardzo mocno zdezorientowanym. Dlatego też polecam czytanie całości, w odpowiedniej kolejności. Niestety w Polsce dotychczas wydano tylko pierwszy tom: Cenę pocałunku. Niemniej tym, którzy mają takie możliwości: polecam sięgnięcie po oryginał, ponieważ warto, a język stosowany w tego typu książkach zazwyczaj nie jest trudny.

Inne książki New Adult rozgrywające się na studiach:


 • Someone New oraz Someone Else Laura Kneidl (polecam! Recenzje przeczytacie tutaj i tutaj);
 • The Rules Monica Murphy (nie polecam, każdy tom opowiada praktycznie o tym samym, tylko z udziałem innych bohaterów, co zainspirowało stworzenie New Adult Bingo);
 • The Ivy Chronicles Sophie Jordan (to niby się dzieje w realiach uniwersyteckich, ale samego w sobie klimatu uniwersytetu jest tam naprawdę niewiele, stąd nie wpisałam tego na listę. A poza tym cały cykl jest taki sobie);
 • Dearest Lex Martin (trylogia wydana w całości w Polsce, całkiem przyjemna, choć niezbyt zapadająca w pamięć);
 • The Coincidence Jessica Sorensen (przeczytałam większość książek, jednak niewiele z nich pamiętam, dlatego wolałam sobie darować opisywanie ich tutaj. Jest to jednak obszerny cykl, który na pewno ma miejsce na studiach).

Dorzucilibyście do tej listy coś jeszcze? Dajcie znać w komentarzach!

Nie bądź ukwiał, polajkuj Kulturalną meduzę na Facebooku!

Komentarze

 1. Znam lato koloru wiśni i zimę koloru turkusu - fajne, ale bez wow. Chyba wyrosłam z takich książek trochę :D Chyba czytałam też układ, ale nie jestem pewna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo możliwe, jakby nie patrzeć NA jest skierowane do pewnej konkretnej grupy wiekowej, więc dla niektórych mogą one być nieco infantylne.

   Usuń
 2. Zadnej z tych ksiażek nie czytałam ale możliwe, że jesienią się skuszę na którąś z tych książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli lubisz romanse i lekkie obyczajówki, to warto :)

   Usuń
 3. Tak sobie właśnie uświadomiłam, że kiedy byłam w liceum (a jednak zazwyczaj takie serie czytane są przez czytelniczki młodsze od bohaterów), to nie czytałam ani jednej książki, która rozgrywa się na studiach, studia to była taka jedna wielka biała plama w literaturze, nie licząc może "Ani na Uniwersytecie" xD Może to i lepiej, bo nie miałam w głowie obrazu studiów jako ciągu romansów, hehe, ale potem, gdy w końcu na te studia poszłam, brakowało mi bohaterów, z którymi mogłabym się utożsamić. Cała fala New Adult przyszła, gdy już kończyłam studia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do dziś nie wiedziałam co to New Adult :-). A nawet czytałam książki jednej z niemieckich autorek wymienionych w poście.

   Usuń
  2. AHA, wiesz co, przed długi czas za bardzo w ogóle nie było książek, które tyczyły się romansów, to pojawiło się dopiero w New Adult kilka lat temu. Ja również dopiero na przełomie liceum/studiów zaczęłam się na takie książki natykać. Ale masz rację, może to dobrze, że nie miałaś jakiegoś nienaturalnego wyobrażenia o uniwersytetach!

   Emilka, o proszę! W sumie cieszy mnie, że mój post Ci pozwolił zapoznać się z tym pojęciem :)

   Usuń
 4. Te serie znam tylko z innych blogów. Żadnej nie czytałam i na ten moment, chyba nie uda mi się tego zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Lato koloru wiśni" mam w planach od dawna. :D
  "Too Late" Colleen Hoover dzieje się na studiach. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chyba muszę się przemóc i w końcu spróbować sięgnąć po Hoover. Próbowałam coś od niej czytać i mi nie podeszło, więc nieco się zraziłam :/

   Usuń
 6. Jej, ile tego jest. Można naprawdę się zaczytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Jest tego jeszcze więcej!

   Usuń
 7. Mam parę z nich na półce Legimi, ale totalnie nie wiedziałam, o czym są. Klimat studencki albo jak bohaterowie są dorośli to coś, co łykam, ale jak czytam książkę, w której bohaterka jest licealistką, to mnie skręca. Dzięki za wyklarowanie, o czym są ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, tutaj wszyscy są dorośli, więc bez obaw!

   Usuń
 8. Serię "Jednak mnie kochaj" mam za sobą i uważam, że są to cudowne książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Znam tylko cztery serie z siedmiu, które przedstawiasz. Nie do końca zgadzam się z tym co napisałaś o serii First. Pierwsze trzy części można spokojnie czytać bez znajomości reszty. Dopiero w ostatni wymagana jest znajomość poprzednich części. Co do stylu i poziomu tej serii to się zgadzam. Według mnie ostatni tom był najgorszy, a myślałam, że pierwszego pod tym względem nic nie pobije.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pewnie kwestia indywidualnego odbioru! Może i się da je spokojnie czytać, ale ja bym się chyba pogubiła w tych wszystkich relacjach przyjacielskich i kto jest kim, gdybym nie czytała tego od początku :/ Już nawet w pierwszym tomie miałam z tym problem przez ogrom bohaterów...

   Usuń
 10. Dużo tego. Ja z książek, w których akcja rozgrywała się na studiach czytałam "After", jest trochę cringowa,ale ma coś w sobie muszę przyznać.
  weruczyta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "After" czytałam i bardzo tej książki nie lubię, stąd też do tego zestawienia jej nie dałam.

   Usuń
 11. Muszę przyznać, że mam słabość do książek z tego gatunku, które dzieją się na studiach, i związku z tym przeczytałam niemal wszystkie polecane przez Ciebie książki. Nie znam jedyne "Forbidden Men", "The Ivy Chronicles" i "The Rules Monica", ale w planach mam tylko pierwszą z wymienionych. 😄

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Forbidden Men" bardzo Ci polecam <3 To serio fajna seria!

   Usuń
 12. Nie znam, ale zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam żadnej z tych książek, ale może to dlatego, że już dawno przestałam sięgać po książki tego typu. Po prostu nie trafiają w moje gusta.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam wszystkie i wszystkie bardzo lubię. Niemieckie autorki wiedzą do tematu dlatego ogólnie uwielbiam niemiecką literaturę NA :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Super zestawienie. 2 serii nie znam, ale dzięki Tobie to się szybko zmieni ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Niektóre czytałam, inne mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że te, które masz w planach przypadną Ci do gustu!

   Usuń
 17. nie słyszałam o chyba żadnej z tych serii, jednak z miłą chęcią zapoznałabym się z większością z nich ;)
  pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczę, że jeżeli zdecydujesz się na lekturę, to będziesz zadowolona :)

   Usuń
 18. Nie czytałam żadnego z tych cykli, ale kilka z nich mam na swojej liście i kiedyś je przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiałam takie historie kiedyś, teraz też bym przeczytała, choć liceum dawno za mną :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że w niektórych tych książkach i nieco starszy czytelnik się odnajdzie :)

   Usuń
 20. Nie znam ani jednej książki, z tych wszystkich które wymieniłaś. :D
  Swego czasu bardzo chciałam przeczytać Lato koloru wiśni, ale jakos ochota na nią już mi przeszła. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A szkoda! Lato koloru wiśni to naprawdę fajna książka!

   Usuń
 21. wow nie znam żadnej pozycji kompletnie, ale niektóe okłądki tak przyciągają wzrok, że bym na maksa chętnie je pożarła na raz ;D

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie podchodzą mi historie New Adult

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Kulturalna meduza