Podsumowanie 2023 roku

W związku z końcem 2023 roku, przychodzę do Was z podsumowaniem tego roku.

„Perfect on Paper” – Sophie Gonzales [recenzja]

Jej rady są idealne. Jej życie miłosne? Zdecydowanie nie!
Darcy Phillips prowadzi w szkole anonimową poradnię związkową, w której pomaga uporać się z każdym problemem miłosnym – oczywiście za opłatą. Ma również słabość do swojej najlepszej przyjaciółki Brooke. Która… jest zakochana w zupełnie kimś i…

„Po drugiej stronie różdżki‟ – Tom Felton [recenzja]

W „Po drugiej stronie różdżki” Tom Felton dzieli się doświadczeniami z dorastania w dwóch równoległych światach – czarodziejów i mugoli. Odsłania sekrety życia na dużym ekranie i poza nim – od magicznych chwil na planie filmowym w roli Draco Malfoya po wyzwania związane z dorastaniem w świetle jupi…

Czy rynek książkowy przypomina fast fashion?

Czy na rynku wydawniczym jest więcej książek niż kiedyś? Czy możemy porównać rynek wydawniczy do zjawiska fast fashion? O tym w dzisiejszym tekście.

9 popkulturalnych celów na 27 urodziny

Dzisiaj świętuję 27 urodziny, a z tej okazji przed Wami lista 9 moich popkulturalnych celów.

„Ballada ptaków i węży” – różnice między filmem a książką

Kilka godzin po wyjściu z sali kinowej z Ballady ptaków i węży, zabrałam się za lekturę książki. Moją uwagę zwróciło kilka znaczących różnic, o których dzisiaj Wam opowiem.

Za co uwielbiam „Legalną blondynkę”?

Ostatnio w kiepski wieczór obejrzałam Legalną blondynkę po raz tysięczny w swoim życiu. A gdy wybrzmiały ostatnie nuty Perfect Day, pomyślałam sobie, że naprawdę uwielbiam ten film.

Książka, która złamała mi serce – recenzja „Dopóki rosną cytrynowe drzewa”

Dawno nie czytałam książki, która wywołała we mnie tyle emocji. Dopóki rosną cytrynowe drzewa złamały mi serce, a w dzisiejszej recenzji opowiem, dlaczego i Wy powinniście sięgnąć po tę powieść.

4 miesiące z Legimi – wrażenia użytkowniczki Kindle

W listopadzie mijają cztery miesiące, od kiedy zaczęłam korzystać z Legimi. Jak wyglądają moje wrażenia po tym czasie? Jakie zalety widzę? I czy używanie Legimi na Kindle jest kłopotliwe?

Kochać czy nienawidzić? – recenzja „Fourth Wing. Czwarte skrzydło‟ Rebecci Yarros

Obawiałam się, czy Fourth Wing. Czwarte skrzydło mi się spodoba. I wiecie co? Nawet po przeczytaniu tej książki, nie jestem pewna, czy powinnam tę książkę uwielbiać, czy raczej nienawidzić...

Wydawnictwa Young Adult w Polsce

Zauważyliście, że ostatnio pojawiło się więcej wydawnictw młodzieżowych? Dzisiaj postanowiłam przyjrzeć się tym wydawnictwom oraz zastanowić nad tym, skąd się ich tyle wzięło oraz dlaczego tak bardzo upodobali sobie skrót „YA‟ w nazwie.

Czy „Yellowface‟ R. F. Kuang to najlepsza książka tego roku?

Nie oczekiwałam zbyt wiele od Yellowface, jednak przeczytawszy tę książkę, zastanawiam się, czy to nie jest najlepsza powieść, jaką poznałam w tym roku.

„Icebreaker‟ – Hannah Grace [recenzja]

Anastasia Allen to utalentowana łyżwiarka, które każdego dnia trzyma się rygorystycznego harmonogramu, aby osiągnąć sukces. Pewnego dnia dochodzi jednak do awarii i Stassie musi teraz dzielić lodowisko z uniwersytecką drużyną hokeja. W ten sposób przecinają się jej drogi z Nathanielem, kapitanem Ty…

Co mnie zachwyciło w „Tajemnej historii‟?

Tajemna historia Donny Tartt to książka, która, mimo wydania w 1992 roku, niedawno przeżyła swój renesans. Dzięki temu i ja przepadłam w historii Richarda Papena. A co właściwie mi się spodobało?

Wszystkie mocne i słabe strony Trylogii Wojen makowych

Przeczytałam Trylogię Wojen makowych i mam dość mieszane uczucia względem tej historii. Dlatego dzisiaj przychodzę do Was z bezspoilerowym opisem wszystkich mocnych i słabych stron tej serii.

„Foul Lady Fortune” – Chloe Gong [recenzja]

W ramach tajemniczego eksperymentu Rosalind posiadła niesamowite zdolności, które wykorzystuje jako zabójczyni na usługach kraju. Teraz otrzymała nową misję – musi rozwiązać zagadkę serii morderstw, które rozegrały się w Szanghaju. Nie zrobi tego sama – towarzyszyć jej będzie inny szpieg, Orion, kt…

Moje opowiadanie wyróżnione w konkursie

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zorganizowała konkurs literacki „Więcej niż człowiek‟. Wyzwaniem dla uczestników polegało na napisaniu opowiadania w klimatach cyberpunku. Z radością dzielę się z Wami informacją, że moje opowiadanie pt. „Jabłonka‟ zostało wyróżnione!

Czy warto obejrzeć „Wspaniałą Panią Maisel‟?

Finałowy odcinek Wspaniałej Pani Maisel za nami. Pożegnaliśmy ukochaną komiczkę oraz jej niezastąpioną agentkę. Być może jednak nie widzieliście tego serialu i zastanawiacie się, czy warto obejrzeć Wspaniałą Panią Maisel. Dzisiaj odpowiem Wam na to pytanie.

Strażnicy Galaktyki: Volume 3 [przemyślenia spoilerowe]

Nigdy nie byłam fanką „Strażników Galaktyki”, ale w ostatnich dniach zmieniam swoje zdanie na ten temat. A po trzeciej odsłonie przygód tych bohaterów, bardzo trudno się nie zachwycić.

„Karmazynowe rządy” – Amelie Wen Zhao [recenzja]

| Dziedzictwo krwi | Czerwona tygrysica |
Otoczona przez wrogów Ana z każdym dniem jest coraz bliżej śmierci. Nic jednak nie odwiedzie jej od dążenia, by wyzwolić swój lud i przezwyciężyć dziedzictwo własnego rodu – nierówności społeczne wplecione w tkankę ukochanej krainy. Ostatnią nadzieję pokłada…

Meduzia paczka seriali #6

Dzisiaj w Meduziej paczce seriali znajdziecie krótkie recenzje trzech mini-seriali – „I am Groot”, „Baymax!” oraz „Olaf przedstawia”.

„Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo” – Diane Freeman [recenzja]

Frances Wynn, hrabina o amerykańskim pochodzeniu, jako wdowa cieszy się wolnością. Wraz z córką wynajmuje dom i przygotowuje się na przyjęcie pod swój dach siostry Lily, która ma przybyć do Londynu. Jednak życie nie jest usłane tylko różami i wkrótce kobiecie przyjdzie przekonywać inspektora Delane…

Co to jest romantasy?

Nowe hasło, które ostatnimi czasy bardzo często widuję w książkowym świecie, to „romantasy‟. Co to jest romantasy? Jakie książki zaliczamy do tego gatunku?

„Zew” – Holly Black, Ted Naifeh [recenzja]

Matka Rue zawsze była inna niż typowi rodzice, a gdy pewnego dnia kobieta znika, jej córka zaczyna widzieć dziwne rzeczy – w kawiarni spoglądają na nią istoty nie z tego świata, a skrzydlata dziewczyna jak gdyby nigdy nic przechadza się po korytarzu szkoły średniej! Do Rue powoli zaczyna docierać, …

Książkowe serie, które wmawiam sobie, że dokończę

Są takie serie książkowe, które zaczęłam dawno temu. I chociaż nieprzeczytane tomy kurzą się na półce od lat, ja dalej wmawiam sobie, że pewnego dnia je dokończę. Ale hej, nadzieja umiera ostatnia, prawda?

„Cienie między nami” – Tricia Levenseller [recenzja]

Alessandra Stathos, druga córka lorda Masisa, ma dość bycia ignorowaną, dlatego opracowała doskonały plan, jak zdobyć władzę: 1) uwieść Króla Cieni, 2) poślubić go, 3) zabić go i zagarnąć jego królestwo dla siebie. Nikt nie wie, na czym dokładnie polega moc niedawno koronowanego Króla Cieni.

Meduzia paczka filmów #4

Jakiś czas temu nadrobiłam dwie animacje oraz jeden film aktorski od Disneya, a zatem dzisiaj przed Wami krótkie recenzje filmów „Co w duszy gra”, „Luca”, „Cruella”.
Copyright © Kulturalna meduza